Pažintinės ir poilsinės kelionės

keliautojų patarimai ir įžvalgos

dokumentaiBesiruošiantiems leisti atostogas užsienyje dažnai iškyla klausimų kokių gi kelionės dokumentų reikia, kai keliaujama su nepilnamečiais vaikais ar kai vaikas keliauja vienas. Ar reikia abiejų tėvų sutikimų, ar juos turi patvirtinti notarai ir pan. Taisyklių iš tikrųjų labai daug, tačiau siekiant sklandžios kelionės, jų visų reikia laikytis. Svarbu visų vaiko kelionės dokumentų tvarkymo neatidėlioti likus paskutinei dienai iki išvykimo, kadangi, jei kartais pritrūktų laiko viską susitvarkyti, išvyka gali baigtis dar neprasidėjusi.

Jei vaikas vyksta užsienį, visai nesvarbu, vienas ar su abiem tėvais (įtėviais) ar tik su vienu iš jų, globėju (rūpintoju) ar įgaliotu atstovu, įvažiavus į kitą šalį būtina turėti vaiko tapatybę patvirtinantį dokumentą, t. y. arba pasą, arba asmens tapatybės kortelę. Be to, atkreiptinas dėmesys į tai, jog vaiko gimimo liudijimas nelaikomas asmens tapatybės dokumentu ir jis netinkamas keliaujant į užsienį.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog yra tokių šalių, pvz., Egiptas, Turkija, Tunisas ir kt., kurios asmens tapatybės kortelės nepripažįsta kaip dokumento, todėl vykstant į šias šalis vaikui būtina turėti pasą. Be to, atkreiptinas dėmesys į tai, kad vaiko dokumentai galioja žymiai trumpiau nei suaugusiųjų, t. y. 2–5 metus, todėl ruošiantis į kelionę su vaiku, atkreipkite dėmesį į jo dokumentų galiojimo laiką. Nepamirškite, kad yra nemažai šalių, kurios reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau nei 6 mėnesius.
Jeigu jūsų vaikas ruošiasi vykti į Šengeno valstybes, tuomet nesvarbu, ar jis vyktų su abiem tėvais, ar su vienu, su lydinčiu asmeniu ar netgi vienas, tėvų sutikimas nėra būtinas ir valstybės sienos apsaugos pareigūnai jo tikrai nereikalaus. Šiuo atveju nereikia, kad notarai patvirtintų vaiko išvykimą į užsienį. Šiuo metu Šengenui priklausančios šalys, kuriose yra taikomi šios erdvės reikalavimai yra Austrija, Belgija, Suomija, Danija, Prancūzijoje, Italija, Vokietija Graikija, Nyderlandai, Liuksemburgas, Portugalija, Ispanija, Norvegija, Švedija, Islandija, Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Čekija, Vengrija, Malta, Šveicarija, Slovakija bei Slovėnija. Šengeno erdvės reikalavimai nėra netaikomi Didžiajai Britanijai, Bulgarijai, Airijai, Kiprui, Rumunijai. Taigi, vadinasi, jeigu vaikas vyksta į šias bei kitas Šengenui nepriklausančias šalis, notarai prieš kelionę turi patvirtinti tėvų arba globėjų sutikimą dėl vaiko išvykimo.

Vykstant į ne Šengeno valstybes, papildomi dokumentai turi būti pateikiami priklausomai nuo to, su kuo vaikas keliauja. Jei jis į užsienio valstybę vyksta su vienu iš tėvų, tuomet pasienio kontrolės punkte pakaks pateikti tik vaiko asmens tapatybės kortelę arba pasą, šiuo atveju antrojo tėvo sutikimo pateikti nereikia. Jeigu vaiko pavardė skiriasi nuo vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta į užsienį, tuomet Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimą. Jeigu vaikas į užsienį išvyksta ne su tėvu, o su lydinčiu asmeniu, tuomet kartu su jo asmens tapatybės dokumentas turi būti pateikiamas ir nors vieno iš tėvų ar globėjų rašytinis sutikimas, jog vaikas gali vykti su jį lydinčiu asmeniu, bei šito sutikimo kopija. Šiame dokumente esančio parašo tikrumą turi paliudyti notarai arba LR diplomatinės atstovybės ar tam tikros konsulinės įstaigos pareigūnai.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *